Czy dziecko powinno nosić kapcie?

Kapcie – konieczność czy przeżytek?

Kwestia noszenia kapci jeszcze do niedawna była bezdyskusyjna. Sami pamiętamy, jak nasi rodzice ganili nas za każdym razem, gdy dostrzegli na naszych stopach brak obuwia domowego. Jednak dziś coraz częściej słyszy się o prozdrowotnych zaletach chodzenia boso, a co za tym idzie, całkowitej rezygnacji z kapci u dzieci. Jak to więc jest? Kazać pociechom nosić kapcie czy nie? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Jak zwykle sprawa nie jest jednoznaczna. Noszenie kapci ma bowiem swoje wady i zalety. Istotne jest także, jaki rodzaj obuwia dobierzemy. Wiadomo, że słabej jakości buciki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na solidne, dobre jakościowo obuwie domowe, może ono wręcz pozytywnie wesprzeć rozwój dziecięcej stopy.

Zalety kapci

Zacznijmy więc od zalet. Głównym zadaniem kapci jest ochrona stopy. Jeśli więc mamy duże mieszkanie i zróżnicowane nawierzchnie podłogowe, a do tego zdarza nam się nie utrzymać sterylnego porządku, kapcie mogą okazać się przydatne. Zabezpieczą one dziecięce stopy przed nadepnięciem na coś ostrego. Ponadto dobrze skrojone buciki domowe zadziałają amortyzująco. Bieganie bowiem po twardych nawierzchniach, takich jak terakota czy panele, może nadmiernie obciążać nieukształtowane do końca stawy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za kapciami jest zapewnienie stopom ciepła. Jest to szczególnie ważne w chłodnych miesiącach, gdy nie mamy ogrzewania podłogowego. Ponadto obuwie domowe posiada antypoślizgowe podeszwy, co dodatkowo zabezpieczy nasze pociechy przed upadkiem podczas zabaw.

Pamiętajmy również, że jeśli chcemy posłać naszą latorośl do przedszkola, to tam, bez względu na nasze przekonania, noszenie kapci przez dzieci będzie najprawdopodobniej obowiązkowe. Stosowanie więc tego typu butów w domu przyzwyczai maluchy do tego wymogu.

Wady kapci

Przejdźmy teraz do argumentów przeciw kapciom. Na pewno nie powinniśmy ich kupować maluchom, które dopiero raczkują lub stawiają swoje pierwsze kroki. Nauka chodzenia powinna przebiegać boso, tylko w ten sposób pociecha wykształci odpowiednią technikę, a więzadła, mięśnie i stawy będą miały okazję się wzmocnić na tyle, by utrzymać prawidłowe ułożenie stopy. Jeśli więc zależy nam na kapciach dla naszego dziecka, kupmy je dopiero po drugich urodzinach pociechy, kiedy maluch będzie czuł się już pewnie na własnych nogach.

Kolejną wadą obuwia domowego jest fakt, że dzieci za nim nie przepadają. Ze świecą szukać malucha, który potulnie zakłada kapcie i chodzi w nich przez cały dzień. Zazwyczaj latorośle mają tendencję do ściągania tego typu butów, kiedy tylko się da. Może więc zamiast się frustrować i co chwila upominać dziecko, by założyło kapcie, lepiej je po prostu odpuścić?

Ostatnim argumentem przeciw, jest jakość obuwia domowego. W sklepach obuwniczych ciężko znaleźć kapcie z prawdziwego zdarzenia. Większość z nich nie wspiera prawidłowego ułożenia dziecięcych stóp, a ich noszenie naraża malucha na rozwój wad postawy. Z kolei dobrej jakości buciki domowe to spory wydatek. Tylko odpowiednio zaprojektowane, zgodnie z wymogami ortopedów, kapcie, będą dobrym wyborem dla Twojej pociechy, a to kosztuje. Jeśli więc chcesz sobie zaoszczędzić tego wydatku, lepiej nie kupuj kapci wcale zamiast decydować się na tańszy, niskiej jakości produkt.

Podsumowując, kapcie mają swoje wady i zalety. Po przeczytaniu naszego artykułu, znasz je wszystkie. Dzięki temu podjęcie najlepszej dla Twojego dziecka decyzji co do zakupu kapci nie przysporzy Ci już większych trudności.

Pozostałe aktualności
Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie.