Dlaczego dzieci nie powinny nosić japonek? Cz.1

Dlaczego dzieci nie powinny nosić japonek? Cz.1

Lato w pełni. Upały dają nam się we znaki, a my szukamy najskuteczniejszych sposobów ochłodzenia się. Jednym z nich jest noszenie jak najbardziej odsłoniętych butów. Dorośli często sięgają po klapki, w tym japonki. Czy to dobry wybór dla naszej stopy? A jak ten rodzaj obuwia wpływa na dopiero kształtujące się kończyny dolne naszych dzieci? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Fizjoterapeuci i ortopedzi jasno przedstawiają swoje stanowisko w sprawie japonek. To nie są buty dla dzieci. Właściwie dla dorosłych też nie, ale z racji tego, że stopa dziecięca ciągle się rozwija i jest bardziej podatna na deformacje, potrzebuje więc więcej uważności niż stopa dorosłego człowieka. Dlatego też mimo wysokich temperatur, odradzamy zakładanie dzieciom japonek. Dowiedz się, dlaczego.

Japonki – dlaczego nie warto?

Japonki mogłyby się wydawać wygodnym i adekwatnym obuwiem dla dzieci na lato. Są przecież przewiewne, łatwe w zakładaniu i pasują właściwie do każdego letniego stroju. Ich konstrukcja jednak bardzo niekorzystnie wpływa na stopy, zwłaszcza te, które dopiero rosną. Ich minusem jest przede wszystkim duża niestabilność. Nie ma tutaj podparcia dla pięty, co sprzyja jej wykoślawianiu.

Ponadto japonki wymuszają nienaturalne napięcie mięśni w okolicach palców, co może stać się przyczyną rozwoju różnorodnych wad i dolegliwości w przyszłości.

Haluksy

Pierwszą z nich są haluksy, które wywoływane są przez nadmierny przykurcz mięśni palców oraz ich więzadeł. Z tego powodu duży paluch zaczyna wyginać się do środka, wywołując powstawanie charakterystycznej dla haluksów deformacji z brzegu stopy.

Palce młotkowate

Konieczność napinania mięśni w palcach, by utrzymać klapek w prawidłowej pozycji, wywołuje przykurcz zgięciowy w stawie międzypaliczkowym bliższym. Towarzyszy temu przeprost w stawie śródstopowo – palcowym, czego konsekwencją jest rozwój palców młotkowatych.

Niestabilność stawu skokowego

Brak jakiejkolwiek stabilizacji podczas noszenia japonek sprzyja różnorodnym urazom. Jednym z nich może być skręcenie kostki. Dzieci są na to szczególnie podatne, gdyż ich stawy skokowe nie są jeszcze w pełni rozwinięte i wystarczająco silne. Noszenie japonek tylko pogłębia tę niestabilność, narażając maluchy na przykre kontuzje.

To tylko część konsekwencji noszenia japonek przez dzieci. W kolejnym artykule przedstawimy kolejne wady tego typu obuwia. Zaprezentujemy też zdrowsze alternatywy, które sprawdzą się nawet w największy upał.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl