Płaskostopie – jak powstaje?

Płaskostopie – jak powstaje?

Płaskostopie to przypadłość, która dotyka coraz większą grupę dzieci. Przyczyn tej sytuacji jest wiele. Szczegółowo przedstawiamy je w dzisiejszym artykule. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi rodzice, niwelując negatywne nawyki swoich pociech, mają okazję uchronić je przed tą powszechną wadą stóp. Zapraszamy do lektury.

Stopa dotknięta płaskostopiem charakteryzuje się tym, że w całości przylega do ziemi. Brak jej charakterystycznego wysklepienia po wewnętrznej stronie podeszwy. Widać to wyraźnie w pozostawionych śladach na piasku. Dzieci z płaskostopiem bez problemu potrafią odcisnąć całą stopę, co nie świadczy, niestety, o jej prawidłowej budowie. Zdrowa stopa powinna mieć trzy punkty podparcia: na przedniej części, pięcie i wzdłuż zewnętrznej krawędzi. Pozostałe części stopy powinny pozostawać lekko uniesione, co gwarantuje ochronę przed wstrząsami, chroni mięśnie, więzadła i staw skokowy. Jak to się dzieje, że jednych dotyka płaskostopie, a innych u innych budowa stopy jest prawidłowa?

Płaskostopie fizjologiczne

Każdy rodzi się tzw. płaskostopiem fizjologicznym, które utrzymuje się nawet do 3-4 roku życia. Dziecięce stopy na początku bowiem nie są na tyle silne, by utrzymywać prawidłowe wysklepienie podeszwy. Dopiero podczas nauki chodzenia mięśnie, więzadła i stawy w wzmacniają się, a płaskostopie fizjologiczne z czasem zanika. Jeśli jednak Twoje dziecko przekroczyło już 4 rok życia, a Ty nadal obserwujesz, że jego stopy są płaskie, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Może się okazać, że konieczne będzie zastosowanie obuwia profilaktycznego dla dzieci oraz specjalnych ćwiczeń wzmacniających stopy.

Przyczyny powstawania płaskostopia w późniejszym wieku

Jednak przedłużanie się płaskostopia fizjologicznego to nie jedyna przyczyna tej dolegliwości. Można ją nabyć właściwie w każdym wieku. Jej powstawaniu sprzyja brak aktywności fizycznej, nadwaga, noszenie zbyt ciężkich rzeczy np. tornistra szkolnego, różnego rodzaju urazy, które osłabiają mięśnie, więzadła i stawy. Także źle dopasowane obuwie może stać się przyczyną rozwoju płaskostopia.

Obserwuj dziecięce stopy

Rodzice powinni czuwać nad prawidłowym rozwojem dziecięcych stóp. Jeśli zauważasz, ze stopy Twojego dziecka są nienaturalnie płaskie, mimo, że skończyło ono już 4 rok życia, skonsultuj się z lekarzem. Zaniepokoić Cię powinny także sygnały od samego dziecka, które może skarżyć się na ból, zmęczenie czy powstawanie odcisków.

Pomocny w obserwacji dziecięcych stóp jest system diagnostyczny Memo. To specjalnie skonstruowana podeszwa w naszym obuwiu profilaktycznym, która wytarta w konkretnych miejscach zaalarmuje Cię, że pociecha nie stawia stóp tak, jak należy.

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Podstawą jest tutaj profilaktyka. Dbaj więc, by Twoje dziecko miało odpowiednio dużo ruchu, a jego tornister nie był zbyt ciężki. Ponadto koniecznie zainwestuj w buty dla dzieci wysokiej jakości. W tym okresie jakość obuwia ma szczególne znaczenie. Buty profilaktyczne zadbają bowiem o to, by stopa wzrastała prawidłowo, uchronią ją także przed rozwojem wad, które mogą stać się przyczyną różnorodnych dolegliwości w przyszłości. Jeśli więc chcesz zapobiec płaskostopiu swojego dziecka, postaw na buty Memo!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl