Płaskostopie u dzieci – leczenie i profilaktyka cz.2

Płaskostopie u dzieci – leczenie i profilaktyka cz.2

Z ostatniego artykułu dowiedzieliście się, czym jest płaskostopie, jak się objawia oraz jakie mogą być jego konsekwencje. Dziś poznacie metody zwalczania tej powszechnej wady stóp oraz sposoby jej zapobiegania. Zapraszamy do lektury.

Pierwszymi krokami, jakie powinniśmy podjąć, gdy zauważymy że nasze dziecko pozostawia płaskie ślady na podłożu, to wizyta u ortopedy. On, po dokładnym badaniu, zaleci odpowiednie postępowanie. Jednym ze standardowych działań są wkładki korekcyjne do butów, które wesprą prawidłowe ułożenie stopy w obuwiu i zniwelują towarzyszący chodzeniu ból. Pamiętajmy jednak, że wkładki to tylko część leczenia przypadłości. Podstawą są bowiem ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie, więzadła i sprawią, że wysklepienie pojawi się samoistnie. Wkładki stanowią jedynie podporę do momentu, aż niwelowanie wady nie ustąpi. Nie mogą być one jedynym sposobem zwalczania płaskostopia, gdyż nie wzmacniają mięśni i nie powodują, że stopa nabierze prawidłowego kształtu.

Ćwiczenia na płaskostopie

Podstawowym ćwiczeniem, jakie powinno podjąć dziecko od zaraz to jak najczęstsze chodzenie boso po różnego rodzaju nawierzchniach. To zmusza dziecięce stopy do pracy, wzmacnia mięśnie i więzadła odpowiadające za ich prawidłowy kształt. Świetnie zadziała tutaj wizyta nad morzem i chodzenie po pisaku, kamykach i muszelkach. Taki spacer wymusza na dziecku samoistne podkurczanie palców i napinanie odpowiednich mięśni.

Dobrym pomysłem jest również trening w chodakach. Maluch powinien w nich chodzić tak, by nie było słychać stukania. To może być dla niego jednocześnie świetna zabawa. Jak najczęściej w ciągu dnia pociecha powinna też ćwiczyć naprzemienne chodzenie na palcach, piętach i wewnętrznych stronach stóp.

Dobrą zabawą, a jednocześnie treningiem, jest także chwytanie materiału stopami oraz podnoszenie różnorodnych przedmiotów z podłogi.

Dobre buty to podstawa

Jednym z ważniejszych aspektów zapobiegających rozwojowi płaskostopia są odpowiednio dobrane buty. Do takich z pewnością należy obuwie Memo, które uwzględnia wszystkie potrzeby dziecięcej stopy nawet tej cierpiącej na płaskostopie.

Nasze buty posiadają odpowiednio elastyczną i grubą podeszwę, która amortyzuje wstrząsy. Znajdują się na niej wyżłobienia i wklęśnięcia zgodne z naturalnym kształtem zdrowej stopy. Ponadto w części palcowej każdy model jest odpowiednio szeroki, co zapewnia swobodę palcom. Zbyt ciasne buciki przyczyniają się bowiem do powstawania płaskostopia.

Do tego dochodzi sztywny zapiętek utrzymujący piętę w prawidłowej linii. Nasze obuwie profilaktyczne jako jedne z nielicznych na rynku posiada obcas Thomasa, który zapobiega wykoślawianiu stóp i jest niezastąpiony w profilaktyce płaskostopia.

Wybierając buty zdrowotne dla swoich dzieci, pamiętajmy, by kupować odpowiednio dobrany rozmiar. Obuwie nie może być ani za małe, ani za duże. Nie jest dobrą praktyką kupowanie butów na wyrost. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli połączymy gimnastykę stóp z dobrej jakości obuwiem profilaktycznym od samego początku, to zminimalizujemy ryzyko wystąpienia płaskostopia u dziecka. Pamiętajmy przy tym, by maluchowi pozwalać jak najczęściej chodzić boso i nie pośpieszać go w nauce chodzenia. Dziecko samo stanie na nogi, kiedy poczuje się gotowe. Wymuszanie na nim tego może zdeformować stopy, które nie są jeszcze wystarczająco silne, by udźwignąć ciężar całego ciała. Absolutnie też należy zrezygnować z chodzików, które tyko obciążają niegotowe do chodzenia dziecięce nóżki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl