Płaskostopie u dzieci – profilaktyka i leczenie cz. 1

Płaskostopie u dzieci – profilaktyka i leczenie cz. 1

Płaskostopie to jedna z najczęstszych dolegliwości stóp u dzieci. W zależności od stopnia zaawansowania może powodować mniej lub bardziej dotkliwe konsekwencje. Jeśli zauważymy objawy zniekształcenia u naszego dziecka, warto interweniować, by oszczędzić mu problemów w dorosłym życiu. O tym jak zdiagnozować i leczyć płaskostopie, a także mu zapobiegać, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest płaskostopie? Płaskostopie to popularna wada stóp, zwana także platfusem. Objawia się brakiem wysklepienia po wewnętrznej stronie stopy między paluchem a pietą. Można je zdiagnozować dopiero w okolicach 5 roku życia, gdyż dzieci od urodzenia do mniej więcej 3-4 lat posiadają tzw. płaskostopie fizjologiczne, które zanika wraz z rozpoczęciem nauki chodzenia. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy stopy zostają płaskie mimo upływu czasu. Wówczas trzeba zainterweniować.

Przyczyny płaskostopia

Główną przyczyną płaskostopia jest nadmierne krępowanie stóp dziecka w dzieciństwie. Błędem jest ubieranie malucha w zbyt obcisłe śpioszki czy skarpetki. Mała stópka powinna mieć jak najwięcej swobody i najlepiej przez większość czasu pozostawać bosa. Również, kiedy pociecha zacznie stawiać swoje pierwsze kroki, nie zakładajmy jej od razu butów. Po te powinniśmy sięgnąć dopiero, gdy maluch płynnie opanuje sztukę chodzenia i zacznie samodzielnie maszerować na zewnątrz. Póki dzieje się to po domu, nie więźmy przedwcześnie dziecięcych stóp w butach. Dużym błędem jest także zakładanie pociechom używanego obuwia np. po starszym rodzeństwie. Pamiętajmy, że buty to jeden z tych elementów garderoby, które koniecznie powinny być nowe.

Konsekwencje płaskostopia

Konsekwencje płaskostopia przychodzą z czasem. Dziecko długo może się nie uskarżać na żadne dolegliwości. Mogą się one pojawić nawet dopiero w wieku dorosłym. Do najczęstszych należy ból stóp i stawów zwłaszcza po dłuższym chodzeniu lub staniu. Ponadto płaskie stopy powodują nadmierne przeciążenie stawów, co może prowadzić do ich szybszego zużywania i zwyrodnień w przyszłości.

Płaskostopie może być także przyczyną bólów kręgosłupa, rozwoju palucha koślawego i palców młotkowatych. Prowadzi również do przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych stopy. Nie warto więc ignorować tej przypadłości i interweniować, kiedy tylko zobaczymy u dziecka pierwsze objawy.

Diagnoza płaskostopia

Pamiętajmy, że faktyczne płaskostopie można zaobserwować dopiero w okolicach 5 roku życia. Jest ono łatwe do zdiagnozowania. Wystarczy spojrzeć na odcisk stóp dziecka na piasku lub mokry ślad na suchej nawierzchni. Jeśli odciska się cała stopa równomiernie, nawet od wewnętrznej strony, gdzie powinno wystąpić wysklepienie, to możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z płaskostopiem. Wówczas najlepiej od razu wybrać się do ortopedy, który zaleci postępowanie przywracające dziecięce stopy do normy. Ale o tym w następnym artykule.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl