FAQ
-
01. Czy mogę zamówić w Państwa sklepie buty poza granicę Polski?
Tak, prosimy o kontakt pod adresem: mdh.info@meyragroup.com
-
02. Czy rozmiarówka Memo jest porównywalna z rozmiarówkami innych marek?
Memo posiada swoją indywidualną rozmiarówkę, która jest szczegółowo rozpisana na stronie memoinfo.pl, w zakładce „Jak dobrać rozmiar obuwia?”
-
03. Czy dziecko może kontynuować chodzenie w butach Memo gdy wycierają się pola mówiące o tym, że stopy rozwijają się prawidłowo?
Tak, wtedy buty działają profilaktycznie, pomagając stopie rozwijać się właściwie. Chronią nogę dziecka i wymuszają prawidłowe ułożenie stóp.
-
04. Gdzie mogę przymierzyć buty Memo?
Przymiarkę butów wykonać można w każdym sklepie stacjonarnym oferującym obuwie Memo. Lista znajduje się na stronie memoinfo.pl, w zakładce „Gdzie kupisz?”
-
05. Wysoki but czy niski?
Wysokość cholewki buta powinna być dobierana w zależności od stopnia wady. Jeśli stopy rozwijają się prawidłowo i nie ma problemów z płaskostopiem czy koślawością, wtedy sugerujemy noszenie obuwia Memo w wersji niskiej (model Jaspis, Szafir, Capri) lub średniej (model Monaco). W przypadku dużej koślawości pięt i kolan oraz w przypadku noszenia standardowych wkładek Memo lub miarowych wkładek korekcyjnych, należy wybrać obuwie z wysoką cholewką ( np. Apollo, Virtus, Vicky, Helios, Iris), które lepiej utrzymają stopę wraz z wkładką w prawidłowej pozycji.
-
06. Jak dobrać rozmiar buta?
Aby właściwie określić rozmiar buta dla dziecka, należy postępować zgodnie z czynnościami:
1. Postaw stopę dziecka na kartce papieru, tak by dziecko równomiernie obciążało obie stopy
2. Obrysuj stopę za pomocą ołówka, trzymając go pod katem prostym do kartki.
3. Zmierz długość obrysu
4. Dodaj do długości obrysu zapas ( maksymalny 8-10mm) i dobierz zgodnie z tabelą długości Memo -
07. Jaki jest dopuszczalny zapas w obuwiu Memo?
Maksymalny zapas w obuwiu dla dzieci nie powinien przekraczać 10mm. Optymalny zapas to 5-8mm. Nie kupuj butów na wyrost, chodzenie w za dużym bucie wpływa niekorzystnie na proces korekcji wad.
-
08. Co to jest Obcas Thomasa?
Obcas Thomasa to uniesienie podeszwy buta od strony przyśrodkowej o 3-5mm, które w naturalny sposób ustawia stopę we właściwej pozycji.
-
09. Czy w butach Memo jest obcas Thomasa?
Tak, w większości bucików Memo zastosowany jest wbudowany w podeszwę Obcas Thomasa. W butach zimowych obcas ten wbudowany jest w podpodeszwę i jest niewidoczny gołym okiem. Obuwie z kolekcji Memo Baby, przeznaczone dla dzieci do nauki chodzenie, nie ma obcasa Thomasa.
-
10. Po jakim czasie noszenia butów Memo można sprawdzić - zdiagnozować stopy?
W zależności od powierzchni po której chodzi dziecko w butach Memo, czas diagnozy może być różny od 3 do 6 tygodni, w zależności od podłoża i czasu użytkowania obuwia. Chodząc w bucikach Memo w domu czy szkole, ścieranie będzie następowało dłużej niż użytkując obuwie na zewnątrz. Proszę sprawdzać spód obuwia już po pierwszych 2 dniach użytkowania.
-
11. Czy wkładki Memo można nosić w innych butach?
Stosowanie wkładek korekcyjnych ma sens tylko wtedy jeśli są one uzupełnieniem prawidłowego obuwia ze sztywnym zapiętkiem, mającym szansę utrzymać stopę na wkładce we właściwej pozycji. Stosowanie wkładek w butach miękkich, bez sztywników w piecie, nie ma sensu, gdyż dochodzi wtedy do szybkiego wykoślawienia i błędnego ustawienia stopy.
-
12. Co robić jak nóżki lecą do środka?
Przede wszystkim trzeba zbadać dziecko całościowo. Należy sprawdzić stawy biodrowe, kolana, stopy. Jeśli w stawach biodrowych nie ma żadnego problemu to najprawdopodobniej właściwe obuwie, utrzymujące stopę w poprawnej pozycji powinno pomóc. Niezbędne w procesie nauki prawidłowego chodu będą także ćwiczenia mające na celu utrwalenie prawidłowego wzorca chodu.
-
13. Kolana w kształcie X, co to znaczy?
Jeśli dziecko stojąc prosto ma złączone kolana a kostki stóp są oddalone od siebie, mamy wtedy do czynienia z koślawością kolan. Wadę należy korygować poprzez odpowiednie obuwie, wkładki i regularne ćwiczenia. Należy pamiętać o kreowaniu prawidłowych nawyków chodzenia, stania czy siedzenia. Przy koślawości kolan, używając obuwia Memo do diagnozy, będziemy mieć do czynienia ze ścieralnością w strefie 1, 2 i 3 z nasileniem na 2 i 3.
-
14. Co to jest koślawość pięt?
Stopa koślawa oznacza koślawe ustawienie piety – czyli odchylenie w kierunku bocznym stopy. Potocznie przez rodziców określana jako stan w którym kostki „ wyginają” się do środka. W takim przypadku należ koniecznie zastosować odpowiednie obuwie i wkładki ortopedyczne.
-
15. Co to jest płaskostopie?
Wyróżniamy dwa rodzaje płaskostopia. Płaskostopie podłużne, oznaczające brak wysklepienia podłużnego stopy od strony przyśrodkowej. Płaskostopie poprzeczne, oznaczające brak wysklepienia poprzecznego stopy. Często prowadzące do powstania haluksów, wystających kości dużego palucha. W celu korekcji płaskostopia stosuje się odpowiednie wkładki ortopedyczne.
-
16. Stopy płasko-koślawe, co robić?
Stopa płasko-koślawa, to taka która nie ma wysklepienia podłużnego a piety odchylone są w kierunku bocznym stopy. Stopa taka jest normą u dzieci do lat 3. Jeśli po tym czasie stopa nie ulega zmianie, nie poprawia się to należy zastosować odpowiednie obuwie, unoszące przyśrodkowy brzeg stopy, posiadające sztywny zapiętek umożliwiający utrzymanie pięty w pozycji osiowej względem podudzia
-
17. Po jakim czasie widać poprawę?
W zależności od stopnia wady i podjętej terapii, poprawę możemy obserwować średnio po minimum 5-9 miesiącach. Codzienne noszenie obuwia Memo wraz z wkładką, uzupełnione o regularne ćwiczenia korekcyjne znacznie przyspiesza proces korekcji wad.
-
18. Jakie ćwiczenia na stopy?
Na naszej stronie w zakładce Ćwiczenia znajdziecie Państwo kilkadziesiąt przykładowych ćwiczeń. Należy wybrać sobie maksymalnie 3-4 ćwiczenia, które będą regularnie wykonywane przez dziecko. Następnie po kilku dniach należy zmienić rodzaj wykonywanych ćwiczeń. W ćwiczeniach najważniejsza jest regularność a nie jednorazowa liczba wykonywanych ćwiczeń. Lepiej wykonać 2-3 ćwiczenia z kilkoma powtórzeniami, ale codziennie, niż 6 ćwiczeń raz w tygodniu.
-
19. Bezpłatne badania, kiedy i gdzie?
Aktualne informacje o badaniach znajdziesz na naszej stronie w zakładce Bezpłatne Badania