„Normalne buty” – dlaczego to zły wybór dla stopy dziecka?

„Normalne buty” – dlaczego to zły wybór dla stopy dziecka?

Zakup pierwszych bucików dla dziecka jest nie lada wyzwaniem. Wielu rodziców głowi się nad tym jakie modele będą najlepszym rozwiązaniem, a natłok informacji, nie ułatwia zadania. Z jednej strony słyszymy, że dziecko potrzebuje solidnej podstawy, dzięki której będzie twardo stąpać po ziemi, a z drugiej, że najlepiej jest chodzić boso…

Na pytanie - które obuwie będzie najlepsze dla zdrowia stopy i jej prawidłowego  rozwoju, jakie podeszwy i rodzaj butów najlepiej wybrać, zdaje się odpowiadać historia naszego gatunku!

Podróż do przeszłości

Ludzie przez około 4 miliony lat chodzili boso – to fakt. Nasza ewolucja i genetyka pozwoliła wykształtować stopy tak, aby możliwe było swobodne poruszanie się, bez konieczności posiadania dodatkowego wsparcia. Od kilku stuleci towarzyszyć zaczęły nam buty, które służą obecnie każdego dnia. Niestety moda i różnorodność pomysłów na obuwie sprawiły, że „normalne” buty zaczęły odgrywać poważny (niestety nie zawsze korzystny) wpływ na nasz układ kostno-stawowy. Obuwie dostępne w sklepach w mniejszym lub większym stopniu nie odpowiadają naszej fizjologii. Obcasy i różnego rodzaju dodatki zaczęły intensywnie wpływać na nasze mięśnie i ścięgna, przez co w wielu przypadkach nienaturalnie obciążamy poszczególne elementy układu kostno-stawowego. Efektem są problemy w obrębie kolan, bioder czy wad postawy. Już niewielki obcas przyzwyczaja nasze ciało do określonej pozycji, przez co chodzenie boso, paradoksalnie staje się mniej wygodne! Oczywiście chodzenie boso jest zalecane, ALE po odpowiednim podłożu. Idealnie sprawdzi się piasek, kamienie czy inne nierówności, zmuszając mięśnie stóp do  pracy.

Jak wybrać najlepsze buty?

Za wąskie obuwie, za sztywne podeszwy itp. mankamenty niewłaściwie dobranego obuwia, sprawiają, ze stopy mimowolnie poddawane są zmianom, co niekorzystnie wpływa na poruszanie się, doprowadzając w konsekwencji do deformacji stóp. Unieruchomiona przez twardą podeszwę stopa izoluje nas od podłoża, przez co nasze kroki nie są do końca prawidłowe – każdy z nich staje się „sztuczny”, a co za tym idzie, jesteśmy bardziej podatni na kontuzje. Podobnie w sytuacji, gdy nasze obuwie jest za ciężkie, a stopa po przebyciu nawet kilku tysięcy kroków w ciągu dnia jest przemęczona. Celem uzyskania jak największego zakresu ruchu jest prawidłowe stawianie kroków: po pierwsze stawiamy piętę na podłożu w celu jej wybicia, po drugie przetaczamy stopę unikając w ten sposób wstrząsu z podłożem i po trzecie odpychamy się palcami.

Aby zadbać o rozwijające się stopy dziecka, powinniśmy postawić zatem na buty opracowane tak, aby maluch czuł się w nich komfortowo. „Normalne” buty odłożyć najlepiej na bok, a postawić na buty profilaktyczne. Stopy są podstawą naszej umiejętności poruszania się, dlatego w okresie ich intensywnego rozwoju, szczególnie warto zadbać o maksymalnie naturalną postawę np. stosując obuwie Memo. Konstrukcja butów wraz z unikatową podeszwą  diagnostyczną pozwalającą monitorować stan  stóp/kolan dziecka i wysoka jakość materiałów czyni je sposobem na optymalny rozwój motoryczny dziecka, które gdy już wyrośnie, samo podejmie decyzję o noszeniu szpilek lub innego „normalnego” obuwia w swoim guście.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl