Czy dziecko powinno nosić kapcie?

Czy dziecko powinno nosić kapcie?

Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszych czasach nie jest już tak jednoznaczna jak kiedyś. Jeszcze kilkanaście lat wstecz rodzice nie wyobrażali sobie, by dziecko mogło chodzić bez kapci, a ich zdejmowanie przez pociechę było  od razu kontrolowane przez rodziców. Obecnie, sytuacja się zmienia, zarówno rodzice mają inne podejście do swoich dzieci, starając się je wychowywać w duchu większej swobody, jak i stanowisko lekarzy, ortopedów i fizjoterapeutów nie jest takie samo. Jak to więc jest z tymi kapciami? Nosić czy nie nosić? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Zalety kapci

Buty dla dzieci do chodzenia po domu to dobre rozwiązanie, kiedy mamy duże mieszkanie, a w nim sporo różnorodnych nawierzchni. Kapcie w takiej sytuacji będą chronić małą stopę przed poślizgnięciem się podczas codziennej zabawy. Zapewnią jej tez większą stabilność. Ponadto kapcie ochronią dziecko przed ewentualnym brudem czy nadepnięciem na coś ostrego czy twardego. Nawet w domu może się bowiem zdarzyć, że jakiś niewielki przedmiot spadnie gdzieś na podłogę, a my tego nie zauważymy. Zakładając dziecku obuwie po domu, chronimy go więc przed przykrym wypadkiem.

Kapcie to także dobry pomysł na okres jesienno – zimowy, kiedy w domu potrafi być chłodnej, a my nie mamy ogrzewania podłogowego. Wiadomo, że w takiej sytuacji stopy marzną nam najbardziej. Odpowiednio ciepłe kapcie z powodzeniem więc je ogrzeją.

Kolejnym argumentem przemawiającym za kapciami jest moment pójścia do przedszkola. Tam zazwyczaj jest wymagane, by dziecko nosiło kapcie. Zanim je więc poślemy do przedszkola, warto malucha przyzwyczaić od noszenia obuwia po domu.

Wady kapci

Noszenie kapci ma jednak również swoje wady, zwłaszcza jeśli buty nie są odpowiednio dopasowane do stopy. Na pewno nie warto kupować kapci bardzo małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze chodzić. Takim raczkującym maluchom z powodzeniem wystarczą skarpetki antypoślizgowe.

Ponadto w domowym zaciszu najlepiej postawić na maksimum komfortu i swobody. Stopa i tak spędza w bucie wiele godzin w ciągu każdego dnia. Po powrocie dziecko powinno mieć okazję pochodzić boso.

Kapcie bywają też problematyczne dla samych dzieci. Maluchy nie przepadają za ich noszeniem i starają się je ściągać w każdym możliwym momencie. Może wiec zamiast toczyć batalię z dzieckiem o noszenie kapci, warto nieco odpuścić?

I ostatnią wadą kapci, na jaką warto zwrócić uwagę jest ich jakość. Zazwyczaj nie są to buty powstałe z myślą o profilaktyce rozwoju stopy dziecka. A jeśli chcemy, by takie były, musimy liczyć się z sporym wydatkiem. W takiej sytuacji lepiej jest zainwestować w dobrej jakości obuwie profilaktyczne, które kompleksowo zadbają o stopy naszych pociech w sytuacjach kiedy to faktycznie konieczne, czyli podczas przebywania na zewnątrz. W domu lepiej jest pozostawić maluchom swobodę. Zabezpieczenie skarpetkami antypoślizgowymi w zupełności wystarczy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl