Czy używane obuwie jest zdrowe dla dziecka?

Czy używane obuwie jest zdrowe dla dziecka?

Fazy rozwoju stóp dziecka

Tak, warto kupić nowe, zdrowe obuwie dla dziecka. Dlaczego? Fizjologia stóp każdego dziecka jest inna i wymaga odpowiedniego wsparcia. Stopy różnią się. Jedne są pulchne, inne szczupłe, drobniejsze, krótsze, dłuższe. Kupując nowe buty, są one gotowe, aby dostosować się do stopy.

Warto pamiętać, że stopy dziecka są miękkie i podatne na zmiany obuwia. Pierwsze lata życia decydują o prawidłowym rozwoju mięśni i więzadeł, tworzących łuki wysklepiające stopy. Dopiero około 5-6. roku życia w pełni rozwija się łuk stopy. Kluczowy jest dobór odpowiedniego obuwia, aby w przyszłości uniknąć problemów z postawą (mogą one rzutować także w dorosłym życiu).

Noszenie używanych butów utrudnia wykrycie wad stóp i hamuje właściwy rozwój - w punktach największego nacisku, powstaje ślad po poprzednim użytkowniku. Stopa nowego właściciela dostosowuje się do niego i układa w niewłaściwy sposób, prowadząc do wad stóp i kolan. Dobrym rozwiązaniem są buty diagnostyczno-profilaktyczne, które monitorują pozycje stóp i odkształcają się w punkcie największego nacisku. Specjalnie opracowana podeszwa wskazuje newralgiczne miejsca i pozwala na szybką diagnostykę schorzenia. 

Higiena noszenia obuwia

Należy uwzględnić także aspekt higieniczny. Na skórze każdego z nas bytuje inna flora bakteryjna, dlatego zakładając używane obuwie, narażamy dziecko na nabycie grzybicy lub innej infekcji bakteryjnej (mimo że rzadko się to zdarza). Dziecięce stopy pocą się bardziej niż stopy dorosłych. Dlatego obuwie powinno mieć jednego właściciela. Dodatkowym problemem jest utrzymanie obuwia w czystości - trudno wyprać jego wnętrze i mało kto wykonuje dezynfekcję.

Zadbaj o dobre dopasowanie buta do stopy

Buty dla starszego rodzeństwa zapewne były dobierane, mierzone i sprawdzane. Przekazując je młodszemu dziecku, często pomijamy szczegóły. Zdarza się, że buty są za duże, za szerokie lub uwierają. Wydaje się, że to nic złego, a stopa dziecka z czasem dostosuje się do nowych warunków. Nic bardziej mylnego - but od początku powinien być jak najlepiej dopasowany. Źle dobrany rozmiar buta sprawia, że dziecko niewłaściwie stawia kroki i unosi nóżki - takie ruchy to duże obciążenie dla kręgosłupa i miednicy.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko noszące używane buty nabędzie niezdrowe nawyki i wady postawy swojego poprzednika. Maluch nie będzie naturalnie rozwijać własnego, prawidłowego sposobu stawiania stóp, a dostosuje się do postawy stóp wcześniejszego użytkownika butów. Biorąc pod uwagę koszty przyszłych, możliwych rehabilitacji i leczenie wad stóp i postawy, okazuje się, że zainwestowanie w nowe, zdrowie obuwie dla dziecka marki MemoInfo jest naprawdę opłacalne.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl