Jak dbać o buty dla dzieci zimą

Jak dbać o buty dla dzieci zimą

Zima i wymagania jakie muszą spełnić zimowe buty dla dzieci

Zima to pora szczególnie wymagająca jeśli chodzi o zdrowe, bezpieczne i praktyczne obuwie dla dzieci i dorosłych. O ile aktywność dorosłych możemy jeszcze kontrolować to zakres dziecięcych pomysłów o tej porze roku bywa szeroki i niekiedy… zaskakujący. Buty oczywiście służą w bezpiecznej drodze do przedszkola czy szkoły po ośnieżonych, czasem oblodzonych chodnikach. Ale są też podstawowym warunkiem dobrej i komfortowej zimowej zabawy. W związku z tym zimowe buty muszą spełnić kilka podstawowych warunków: 

  • chronić przed zimnem,
  • nie dopuścić do przemakania mokrego śniegu,
  • dobrze trzymać się nawet śliskiego podłoża,
  • prawidłowo i wysoko opinać stopę i staw skokowy,
  • mieć praktyczne zapięcie lub wiązanie (wygodne i niezawodne),
  • przepuszczać powietrze ale nie dopuszczać do strat ciepła,
  • szybko schnąć i nie tracić formy pod wpływem wilgoci

Na liście powyżej jeden z czynników ma dodatkowe, szczególne znaczenie. Mowa o praktycznym i niezawodnym zapięciu buta. Zima to pora, kiedy ubieramy na siebie kilka warstw. Logiczne procedury zakładania ubrań podpowiadają nam, że najlepiej zacząć właśnie od obuwia, a dopiero potem ubierać płaszcze lub kurtki krępujące ruchy  - jednak nasze pociechy nie zawsze pamiętają o takiej kolejności. Obserwacja dzieci podpowiada, że dziecięce buty na zimę powinny być szczególnie przygotowane do szybkiego, wygodnego a jednocześnie niezawodnego zapięcia lub wiązania nawet w grubaśnej kurtce czy kombinezonie. W asortymencie sklepu Memo polecamy obuwie mocowane na praktyczne i szybkie rzepy. To modele z kolekcji Colorado 3DA i 3JB dokładnie opinające stopę w trzech miejscach dla lepszego jej ustabilizowania. Zaletą modeli Colorado jest ich uniwersalny, sportowy styl, miękka futerkowa wyściółka i kolory odpowiednie zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

Dbamy o zimowe buty dziecięce - o czym pamiętać koniecznie

Kiedy już znajdziemy odpowiednie obuwie spełniające wszystkie sezonowe wymagania, o których pisaliśmy, warto, żeby służyło nam ono prawidłowo i jak najdłużej (cały sezon). Pierwszy i podstawowy sposób najlepszego korzystania z obuwia zimowego to posiadanie przynajmniej dwóch par takich butów. Tak - potwierdzamy. Zazwyczaj w szafach mamy kilka par butów na sezony cieplejsze, a zimę traktujemy trochę jak niechcianą porę roku, którą chcemy przechodzić “jako - tako”. W przypadku aktywnych dzieci będzie to bardzo trudne. Żeby prawidłowo dbać o dziecięce obuwie zimowe najwygodniej posiadać przynajmniej dwie pary na zmianę. O czym koniecznie pamiętać i jakich nawyków uczyć dzieci, żeby dobrze użytkowały obuwie zimowe? - Oto kilka ważnych punktów, które należy zawsze mieć na uwadze.

Buty zimowe powinny być suszone i wietrzone

Po każdej wyprawie na śnieg i po każdej dłuższej aktywności buty zimowe wymagają suszenia warstwy zewnętrznej oraz wietrzenia wkładek wewnętrznych. Ubieranie wilgotnych butów na kolejne wyjście może spowodować wyziębienie stóp. Ma również niekorzystny wpływ na materiały i technologie z jakich wykonano obuwie. Po wysuszeniu obuwia w przewiewnym miejscu może się również okazać, że na warstwie zewnętrznej pojawiają się smużki soli przemysłowej wykorzystywanej do zapewnienia bezpieczeństwa przechodniom. W takim wypadku należy je ostrożnie usunąć - najlepiej chusteczką nawilżaną. Należy przy tym unikać wcierania soli w skórę butów. 

Buty zimowe można impregnować

Najlepiej używać do tego specjalistycznych preparatów polecanych przez producentów obuwia. W przeciwnym wypadku ryzykujemy utratę właściwości fizycznych i estetycznych butów. 

Buty zimowe w bagażu 

Kiedy planujemy wyjazd Bożonarodzeniowy lub ferie należy szczególnie zatroszczyć się o posiadanie przynajmniej dwóch par butów zimowych na zmianę. Daje nam to możliwość korzystania z wyjazdu komfortowo. Buty na zmianę to możliwość ciągłego planowania wypraw, zamiast  podporządkowywania harmonogramu wyjść schnącej odzieży. Pakując walizki, warto zaplanować miejsce dla butów na górze bagażu, tak aby nie przygniatać obuwia i nie powodować jego deformacji. Można również wypełnić wnętrza butów skarpetkami, lub innymi drobnymi miękkimi, przedmiotami co dodatkowo zabezpieczy przed wgnieceniami i deformacją. 

Nigdy nie zapominajmy o rzepach i sznurowadłach 

Dobre mocowanie dziecięcych butów zimowych to podstawowy warunek bezpieczeństwa. Należy regularnie sprawdzać przyczepność i moc rzepów. Mogą one tracić swoje właściwości przez zbieranie się warstw paprochów, włókienek ze  skarpetek lub rajstop, włókien z wykładzin i dywanów oraz włosów. Tak zanieczyszczone rzepy wyczyścimy specjalnymi szczotkami do rzepów. Pomóc może również twarda szczoteczka do zębów. Przy mocnym zabrudzeniu może być konieczne użycie cienkiego szydełka. Całą operację należy przeprowadzać uważnie i delikatnie aby nie uszkodzić małych haczyków zapewniających rzepom chwytność.

Z tego samego powodu co jakość rzepów, należy kontrolować jakość sznurowadeł w butach zimowych dla dzieci. Warto sprawdzać, czy nie przetarły się w miejscach najintensywniejszej pracy stopy i buta, kontrolować czy nie są zbyt długie lub zbyt krótkie - a w razie potrzeby natychmiast wymienić.

Jak widać buty zimowe dla dzieci to ważny element odzieży. Warto postawić na komfortowe rozwiązania, dobre materiały i zdrowie stóp. Bardzo często od tego będzie zależeć jakość i bezpieczeństwo zabaw na śniegu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ciągle dostępną ofertą butów zimowych dla dzieci w sklepie Memo na sezon 2021 - 2022. Przed nami ferie i wiele zimowych okazji do aktywności. 

https://memoinfo.pl/kolekcja-zimowa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl