Jak dobrać rozmiar obuwia do dziecięcej stopy?

Wybór obuwia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Maluchom ciężko określić, czy dany model nie uwiera ich w stopy, czy jest za mały lub za duży. W tej kwestii odpowiedzialność spoczywa więc na rodzicach. A jest niemała, gdyż od wyboru bucików zależy prawidłowy wzrost kończyn dolnych naszych pociech, a także odpowiednie kształtowanie się postawy całego ciała. Wyboru obuwia dla dziecka nie wolno więc bagatelizować. W dzisiejszym artykule podpowiadamy zatem, jak wybrać idealny rozmiar dla naszej latorośli.

By dobrze dobrać buty dla dziecka, trzeba wykonać precyzyjny pomiar stopy. Jeśli zrobimy to dobrze, kupno bucików nie będzie stanowiło problemu. Pamiętajmy jednak, by przed każdym zakupem aktualizować dane. Stopa malucha bowiem rośnie bardzo szybko. W ciągu 3 miesięcy mogą nastąpić duże zmiany, wykonujmy więc kontrolne pomiary co kwartał i przed każdym zakupem nowej pary butów.

Mierz zawsze obie stopy

Bardzo ważne jest, by mierzyć zawsze obie stopy, często bowiem jedna okazuje się minimalnie większa od drugiej, a to do tej większej powinniśmy dobrać rozmiar. Nie zapominajmy, że w bucie stopa powinna czuć się swobodnie nawet w grubej skarpecie, zachowajmy więc od 7 do 9 mm luzu. W ten sposób zakupione obuwie nie będzie za ciasne i nie spowoduje deformacji małych stópek.

Pomiar linijką

Jeden z bardziej popularnych sposobów pomiaru stopy dziecka wykorzystuje linijkę. By wykonać go prawidłowo, maluch musi stać w lekkim rozkroku z ciężarem ciała równomiernie rozłożonym na obu kończynach. Plecy powinny opierać się o ścianę, podobnie jak pięty. Na kartce papieru, na której stoi dziecko zaznaczmy najdalej wysunięty punkt stopy, a następnie mierzymy odległość z pomocą linijki lub centymetra i porównujemy w wynik z tabelą rozmiarów w sklepie.

Specjalistyczna miarka

Istnieją także specjalistyczne miarki, które znacznie ułatwiają mierzenie małej stopy. Działają one podobnie do suwmiarki. Wystarczy, że dziecko włoży w nie stopę, a my odpowiednio przesuniemy suwak do najdalej wysuniętego punktu i mamy wynik.

Obrys stopy

Precyzyjnym sposobem pomiaru jest także obrys stopy. Podobnie jak przy wykorzystaniu linijki, ustawiamy dziecko prosto, w lekkim rozkroku z równomiernie rozłożonym ciężarem ciała. Następnie obrysowujemy każdą ze stóp na osobnej kartce. Pamiętajmy by długopis czy ołówek trzymać prostopadle do kartki papieru. Po dokonaniu obrysu mierzymy odległość między najdalej wysuniętymi punktami i mamy wynik.

Przymiarka

Oczywiście wykonanie prawidłowego pomiaru to dopiero połowa sukcesu na drodze do wyboru idealnych butów. Kolejnym etapem jest przymiarka odpowiedniego rozmiaru. Zakładamy dziecku zawsze oba buty i pozwalamy mu chwilę pochodzić. Warto zapytać malucha, jak się czuje w bucikach, choć to nie zawsze będzie miarodajne. Sprawdźmy czy pięta przylega dla zapiętka, czy stopa ma odpowiednio dużo miejsca i czy buciki nie są za małe. Jeśli wszystko jest w porządku, a my przyłożyliśmy się wcześniej, by wykonać precyzyjny pomiar, obuwie powinno być odpowiednio dopasowane. Możemy kupować 😉.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl