Jak rozpoznać wady stóp u dzieci?

Jak rozpoznać wady stóp u dzieci?

Wady stóp u dzieci spowodowane są następstwem istnienia rozbieżności pomiędzy szybkim tempem rozwoju kośćca, a znacznie wolniejszym przyrostem masy mięśniowej, a zwłaszcza jej siły. Do tego dochodzą rozmaite przeciążenia, spowodowane na przykład otyłością małych dzieci lub wadą postawy.

Często do powstawania wad przyczyniają się sami rodzice, którzy zbyt wcześnie pionizują dziecko z pominięciem etapu raczkowania.Drugą przyczyną jest dobór przez rodziców nieodpowiedniego obuwia.

Aby rozpoznać wady stóp u dziecka, rodzice powinni obserwować, w jaki sposób dziecko stawia stopy. Jeśli dziecko stawia bardziej stopy do strony zewnętrznej albo wewnętrznej, wtedy może to oznaczać, że ma płaskostopie albo koślawość tyłostopia. Kiedy rodzic ma wątpliwości, czy dziecko w prawidłowy sposób stawia stopy, powinien skonsultować się z lekarzem ortopedą albo fizjoterapeutą. Może też wykonać prosty test. Do jego wykonania potrzebna jest kartka papieru, farbki oraz stopy dziecka. Wystarczy, że pomaluje stopy dziecka farbkami, a następnie odbije je na papierze. Odbitka da pełny obraz tego, czy stopa dziecka rozwija się prawidłowo.

Odbitka stopy płaskiej

Odbitka stopy płaskiej nie posiada wyraźnego wcięcia po wewnętrznej stronie. Zdarza się tak, iż wada twystępuje jednocześnie z koślawością kolan.

Odbitka stopy prawidłowej

Odbitka stopy prawidłowej posiada wcięcie po wewnętrznej stronie. Można to zauważyć patrząc od tyłu: pięta znajduje się w przedłużeniu goleni.

Odbitka stopy wydrążonej

Odbitka stopy wydrążonej jest pusta w środku. Składa się z dwóch części: odbitego przodostopia, jak i oddzielnie odbitej pięty.

 

Jak pozbyć się wad stóp? 

Najkorzystniejsze dla dziecka są ćwiczenia korekcyjne, przeprowadzane indywidualnie. Podczas takich zajęć fizjoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiednie techniki. Postępowanie korekcyjne obejmuje: terapię manualną, rozciąganie mięśni przykurczonych, wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie łuku stopy, kształtowanie nawyku prawidłowego stawia stóp zarówno w chodzie, jak i w biegu oraz zalecenia profilaktyczne dla rodziców. Postępowanie korekcyjne warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ to daje najlepsze rezultaty.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl