Kiedy należy założyć dziecku pierwsze buciki?

Kiedy należy założyć dziecku pierwsze buciki?

Wybór pierwszych butów dla dziecka, jest dla rodzica ogromnym wyzwaniem. Na co należy zwrócić uwagę? Kiedy należy założyć dziecku pierwsze buty?

 

Kiedy należy założyć dziecku pierwsze buciki? 

Zalecane jest, aby pierwsze buciki zacząć zakładać dziecku w chwili, kiedy zaczyna stawiać pierwsze kroki. Od tego momentu aż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia dojrzewają wszystkie elementy chodu, ustala się oś nóg dziecka natomiast chód zaczyna przypominać ten u dorosłego człowieka. Warto pamiętać o tym, że przed ukończeniem przez dziecko 7 roku życia może wystąpić fizjologiczna szprotowość nóg. Po drugim roku życia może wystąpić kolejna patologia chodu – fizjologiczna koślawość.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania butów dla dziecka?

Idealne buty dla dziecka powinny być elastyczne to znaczy zginać się w tak zwanym "balu stopy"; lekkie; szerokie w palcach, ponieważ nie mogą uciskać; przewiewne; nowe, bo mają nieodkształcone wnętrza; nie powinny mieć ukrytych szwów, ponieważ mogłyby podrażniać skórę. Buty dla dziecka powinny posiadać również płaską wkładkę.

 

Czy można zakładać buty ortopedyczne dziecku na własną rękę, które ma zdrową stopę bez wad?

Nie można zakładać dziecku, które posiada zdrową stopę butów ortopedycznych. Dlatego, że stopy oraz kończyny rozwijają się naprawdę intensywnie i zmieniają swój kształt w ciągu kilku pierwszych lat. Należy pozostawić decyzję na ten temat ortopedzie, który zadecyduje czy konieczne, jest zakładanie takiego obuwia dziecku. Lekarz ortopeda przed podjęciem decyzji najprawdopodobniej skieruje rodziców i dziecko do specjalistycznego ośrodka, w którym zostaną przeprowadzone badania, podczas których zostaną wykonane pomiary za pomocą specjalistycznych urządzeń pomiarowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl