Kolana koślawe – kiedy i jak reagować?

Kolana koślawe – kiedy i jak reagować?

Kolana koślawe – czym są?

Kolana koślawe są zaliczane do wad postawy. Jest to schorzenie kończyn dolnych, które diagnozuje się jeżeli odległość pomiędzy przyśrodkowymi kostkami, mierzona przy wyprostowanych kolanach, jest większa niż 4-5 cm. Nogi przy kolanach koślawych tworzą kąt otwarty na zewnątrz z osią uda oraz przybierają wygląd zbliżony do literki X.

Jakie są przyczyny kolan koślawych?

Koślawość kolan można nabyć w wyniku choroby, zapaleń czy urazów, często jest to jednak wada wrodzona, a czasami przyczyna nie jest znana. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powodem tej dolegliwości może być inne schorzenie – stopa płasko-koślawa. Bardzo ważny jest zatem dobór odpowiedniego obuwia dla dzieci.

Jakie są skutki koślawych kolan?

Zmiany w kolanach wywołane koślawością mogą dotyczyć więzadeł, mięśni oraz układu kostnego. Kolana koślawe stają się przyczyną nierównomiernego wzrostu, ponieważ więzadła poboczne strzałkowe nienaturalnie skracają się, a więzadła poboczne piszczelowe nadmiernie wydłużają. Właśnie ta patologia może powodować np. skoliozę. Bardzo często chód, osób dotkniętych tym schorzeniem, jest niezgrabny oraz niepewny czy chwiejny. Podczas chodzenia może pojawić się dodatkowy ból lub dyskomfort.

Jak radzić sobie z koślawymi kolanami?

Jeżeli koślawość kolan u dzieci utrzymuje się dłużej niż powinna, to należy podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim warto udać się do ortopedy w ramach konsultacji. Lekarz w zależności od stopnia problemu zleci dziecku odpowiednie ćwiczenia lub gimnastykę korekcyjną. Oprócz ćwiczeń dobrze jest zwracać uwagę na codzienne zachowanie dziecka, np. pilnować, aby siadało po turecku, a nie z pośladkami pomiędzy stopami. W przypadku koślawości kolan warto również zastosować buty korekcyjne dla dzieci. Wysokiej jakości obuwie gwarantuje bowiem dodatkowe wsparcie przy ćwiczeniach czy rehabilitacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl