Koślawość pięt u dzieci

Koślawość pięt u dzieci

Zjawisko koślawości pięt, jeśli występuje to do pewnego wieku, jest fizjologiczne. Jeśli jednak Twoje dziecko przekroczyło 4 rok życia, a Ty zauważasz, że jego staw skokowy nadal uwypukla się do wewnątrz, konieczna jest Twoja interwencja. Czym charakteryzuje się koślawość pięt, jak ją rozpoznać i kiedy udać się po specjalistyczną pomoc? O tym w dzisiejszym artykule.

U niektórych dzieci, podczas nauki chodzenia, koślawienie pięty stanowi naturalny proces przejściowy. Staw skokowy w tym czasie nie jest bowiem jeszcze do końca stabilny ani wystarczająco silny, zdarza się zatem, iż dziecko pomaga sobie w tej sytuacji koślawieniem pięty. To zjawisko jednak powinno ulec samoistnemu zanikowi w okolicach 3-4 roku życia. Jeśli tak się nie stanie, może przejść w przewlekłą wadę stóp i idące za nią dolegliwości bólowe.

Jak rozpoznać koślawość pięt?

Koślawość pięt jest stosunkowo łatwa do rozpoznania. Dziecko cierpiące na nią w charakterystyczny sposób wypycha wewnętrzną cześć stawu skokowego, opierając się na niej w za dużym stopniu. Ponadto często koślawości pięty towarzyszy tzw. stopa płasko – koślawa charakteryzująca się przyleganiem do podłoża całą swoją powierzchnią. Brakuje tutaj charakterystycznego łuku stopy podobnie jak w przypadku płaskostopia. Jeśli zauważysz u swojego dziecka takie objawy, najlepiej będzie wybrać się z nim do ortopedy lub fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Przyczyna koślawości pięt u dzieci

Koślawość pięt może być spowodowana nieprawidłowościami w budowie kolan lub miednicy. Taka sytuacja dotyczy jednak zdecydowanie mniejszej liczby przypadków. Zdecydowanie problem ten wynika z różnego rodzaju zaniedbań.

Jednym z nich jest stosowanie chodzików w nauce chodzenia, które nie pozwalają na odpowiednie wzmocnienie stawu skokowego i mięśni go okalających.

Inną przyczyną jest zakładanie nieodpowiednich albo źle dopasowanych butów lub co gorsza obuwia używanego.

Koślawość pięt – jak zapobiegać i leczyć?

Jeśli nie chcesz, aby koślawość pięt rozwinęła się u Twojego dziecka, po pierwsze, wyrzuć chodzik, jeśli takowy masz, a po drugie, zainwestuj w dobrej jakości buty zdrowotne dla dzieci. Doskonałym wyborem będzie w tym przypadku obuwie profilaktyczne od Memo, które oferuje dziecięcym stopom wszystko, czego potrzebują. Ich modele dbają o prawidłową stabilizację pięty i stawu skokowego, posiadają też odpowiednio szerokie, grube a jednocześnie elastyczne podeszwy, które zapewniają stopie przestrzeń i amortyzację.

Co jednak w sytuacji, kiedy koślawość pięt u dziecka już wystąpi? Wtedy, w pierwszej kolejności, należy udać się do fizjoterapeuty, który postawi odpowiednią diagnozę. Leczenie zarówno koślawości pięt, jak i stopy płasko-koślawej odbywa się przede wszystkim za pomocą odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. Specjalista może zlecić również zastosowanie specjalnie wyprofilowanych wkładek ortopedycznych, które utrzymają stopę w bucie w prawidłowym położeniu. Tego rodzaju wkładki również znajdziesz w sklepie Memo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl