Lato – idealny czas na chodzenie boso!

Lato – idealny czas na chodzenie boso!

Piękna pogoda sprzyja przebywaniu na łonie natury i zachęca do chodzenia boso. Szczególnie nasze dzieci powinny robić to jak najczęściej. Bieganie na bosaka po różnych powierzchniach najefektywniej bowiem kształtuje dziecięcą stópkę i chroni przed rozwojem wad postawy w przyszłości.

Rozwój dziecięcej stopy to skomplikowany proces. Jej pełne ukształtowanie osiągamy dopiero kilkanaście lat po urodzeniu. Ale to pierwsze lata życia będą miały tu strategiczne znaczenie. Dlatego nie można zaniedbać tego czasu przez nakładanie dziecku zbyt ciasnych skarpet, rajstop, a przede wszystkim źle dobranych lub co gorsza używanych butów. Pamiętajmy też, że po pierwsze obuwie dla dzieci powinniśmy sięgnąć dopiero, gdy dziecko płynnie opanuje sztukę chodzenia. Do tego czasu niech jak najwięcej drepcze boso, a i później powinniśmy mu pozwalać na ściąganie butów, kiedy tylko okoliczności na to pozwolą.

Dlaczego chodzenie boso jest takie ważne?

Chodzenie na bosaka pozwala dziecięcym stopom na pełną wolność. Nie krępuje stawów, zapewnia prawidłowy ruch w kolanie i biodrze, dba o odpowiednie ustawienie miednicy. Nogi dziecka układają się wtedy w najbardziej naturalny z możliwych sposobów, zapewniając przy okazji prawidłowe ułożenie całego narządu ruchu, łącznie z kręgosłupem.

Wzmacnianie systemu odpornościowego

Ponadto chodzenie boso świetnie wpływa na system immunologiczny naszej pociechy. Różnice temperatur podczas styczności z różnymi powierzchniami znakomicie hartują młody organizm i poprawiają krążenie krwi. Najlepszym rozwiązaniem jest brodzenie bosą stopą w morzu lub jeziorze. Nie obawiaj się, że woda jest za zimna. Właśnie teraz, latem, jest na to najlepszy czas. Takie spacery uchronią dziecko przed jesiennymi przeziębieniami.

Zwiększenie stabilności

Chodzenie boso sprawia, że dziecko czuje się bardziej stabilnie. Stopa równomiernie dotyka podłoża, co chroni przed upadkiem. Udowodniono, że dzieci poruszające się boso upadają rzadziej. Ponadto pociecha w ten sposób uczy się lepiej amortyzować kroki, niwelować wszelkie obciążenia i synchronizować pracę całej nogi. Buty, niestety, utrudniają ten proces.

Prawidłowa praca stóp

Nauka chodzenia wymaga od dziecka wiele wysiłku. Utrzymanie równowagi to nie lada wyczyn. Trzeba przy tym odpowiednio naprężyć stopę, wygiąć palce i manewrować całym stawem skokowym. W butach było by dziecku dużo trudniej, a do tego wymuszały by one na nim nienaturalne ruchy, co tylko utrudniałoby sprawę i wykształciło wadliwe nawyki.

Styczność z różnymi powierzchniami

Chodzenie boso umożliwia poznanie różnych powierzchni: pisaku, trawy, asfaltu czy drewna. Dzięki temu maluch uczy poruszać się na każdej z nich i dostosowywać krok do twardości, kształtu i struktury podłoża.

Trening dla stóp

Chodzenie boso pozwala w naturalny sposób trenować stopy. Podczas takich spacerów kształtuje się sklepienie, wzmacniają się mięśnie i więzadła. Buty w znacznym stopniu ograniczają ten proces. To dlatego pierwsze obuwie powinniśmy zakupić, gdy maluch zacznie już swobodnie śmigać nie tylko po domu, ale też na zewnątrz.

Naturalny sposób chodzenia

Stąpanie na boso jest najbardziej naturalną czynnością dla naszego ciała. To właśnie buty powodują niefizjologiczne ustawienie stopy czy zmianę środka ciężkości. Kiedy jesteśmy na bosaka wszystko działa tak jak powinno, nie tylko stopy, ale też stawy całej nogi, łącznie z prawidłowym ustawieniem miednicy i kręgosłupa. Dlatego tak bardzo ważne jest, by dziecko w pierwszych latach życia, chodziło boso jak najczęściej. Tylko w ten sposób jego stopy przystosują się do prawidłowego funkcjonowania w życiu dorosłym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl