Metoda Ponsetiego w leczeniu stopy końsko – szpotawej

Metoda Ponsetiego w leczeniu stopy końsko – szpotawej

Metoda Ponsetiego powstałą w latach 50. ubiegłego wieku. Została wymyślona przez profesora Ignacio Ponsetiego i polega na nieoperacyjnym leczeniu stopy końsko – szpotawej. Ten sposób z powodzeniem stosuje się do dziś. Zastosowany tuż po porodzie daje bardzo dobre rezultaty i pozwala na całkowite przywrócenie stóp do fizjologicznego ułożenia. Poznaj szczegóły.

Metoda Ponsetiego stosowana jest w mniej skomplikowanych przypadkach stopy końsko-szpotawej. Nie wszystkie bowiem da się skorygować nieoperacyjnie. Czasem konieczny jest zabieg chirurgiczny. Niemniej jednak zdecydowana większość ze znakomitym skutkiem poddaje się działaniom prewencyjnym, wśród których króluje właśnie metoda Ponsetiego.

Metoda Ponsetiego krok po kroku

Pierwszym etapem korekcji stopy końsko – szpotawej jest seria ćwiczeń rozciągających, dzięki której pojawia się możliwość ustawienia kończyny w prawidłowym położeniu. Kiedy stopa zostaje ustawiona fizjologicznie, usztywnia się ją za pomocą serii opatrunków gipsowych. Tym sposobem likwidowana jest szpotawość. Gdy zniknie, można przejść do kolejnego etapu, czyli usuwania ustawienia końskiego.

W tym celu w znieczuleniu miejscowym przeprowadza się przecięcie ścięgna Achillesa. To stwarza możliwość zginania stopy. Do prawidłowego wygojenia znów stosuje się gips, który unieruchamia kończynę w prawidłowej pozycji. Po 12 tygodniach usztywnienie można ściągnąć. By zachować efekt leczenia, konieczne jest stosowanie szyny odwodzącej. Zazwyczaj zakłada się ją na noc, by nie przeszkadzała dziecku w jego dziennej aktywności. Takie rozwiązanie praktykowane jest do ukończenia 4 roku życia.

W dalszych latach wskazane jest profilaktyczne stosowanie ortez, stabilizatorów lub specjalistycznego obuwia z formą sztywników gorsetowych, którego idealnym przykładem jest marka Memo Activ. Niebagatelną rolę w utrzymaniu prawidłowego ustawienia stóp odgrywa właśnie obuwie dla dziecka. Należy pamiętać, że stopy dziecka rosną, co stwarza zagrożenie nawrotu choroby. Bardzo ważne jest więc, by stosować zalecone przez ortopedę wkładki i dobrej jakości obuwie profilaktyczne.

Kiedy metoda Ponsetiego nie zadziała?

Nie we wszystkich przypadkach stopy końsko-szpotawej metoda Ponsetiego przyniesie rezultaty. Niektóre deformacje są na tyle skomplikowane, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wówczas wykonuje się go dopiero, gdy dziecko skończy 6 lat. Wcześniejsza operacja mogłaby bowiem zaburzyć prawidłowy rozwój stopy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl