Nieodpowiednie obuwie a rozwój stopy dziecka

Nieodpowiednie obuwie a rozwój stopy dziecka 

Przede wszystkim należy podkreślić to, że dzieci najczęściej rodzą się ze zdrowymi stopami, które rozwijają się w kolejnych latach życia. Niestety czasami wystarczy jeden model nieodpowiednich butów, aby doprowadzić do zaburzeń lub zatrzymania tego procesu. Gdzie najczęściej popełniamy błędy i o czym powinniśmy pamiętać, aby zagwarantować dziecku maksymalne bezpieczeństwo? Odpowiedzi na te pytania, znajdują się w naszym nowym poradniku. 

Gdzie najczęściej popełniamy błędy? 

Każdy rodzic z zaangażowaniem obserwuje rozwój swoich pociech. Zdobyte przez maluchów umiejętności porównuje często do postępów innych dzieci, co niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. W nieświadomy sposób można negatywnie wpłynąć na to, co dziecko dostaje w naturze, czyli zdrowe stopy. Zatem jeżeli maluch koleżanki zaczyna chodzić już w 11 miesiącu, a Twój pomimo ukończenia 13-tego nadal niechętnie stawia pierwsze kroki, nie zmuszaj go do tego. Być może jego stopy potrzebują jeszcze chwili na to, aby pewniej i przede wszystkim bezpieczniej stanąć. 

Zakup butów podyktowany ceną i wyglądem 

Bez względu na to, czy kupujemy obuwie dla dzieci, czy też dla dorosłych, najczęściej kierujemy się dwoma czynnikami, czyli wyglądem i ceną. Na tym etapie należy pamiętać, że tanie buty najczęściej tworzone są z syntetycznych materiałów, które nie pozwalają na prawidłowe ułożenie stopy. Ponadto nóżka dziecka może się w nich pocić, więc oprócz wad rozwojowych powstaje niemiły zapach. Z kolei brak odprowadzania wilgoci wpływa na odparzenia, grzybicę i otarcia, które już w początkowych latach życia mogą nastawiać dziecko negatywnie do noszenia butów. 

Z tego względu podczas zakupu butów dla dzieci powinniśmy kierować się przede wszystkim ich jakością. Oszczędzając teraz, musimy się liczyć z tym, że z powodu nieprawidłowych zmian w rozwoju stopy w przyszłości będziemy musieli inwestować w specjalne buty rehabilitacyjne, które są o wiele droższe, aniżeli skórzane obuwie dla maluchów. 

Chociaż czynników, które negatywnie wpływają na rozwój stopy dziecka, jest więcej, to jednak nieodpowiednie obuwie stanowi najczęstszy powód płaskostopia i wad postawy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl