Odparzenia dziecięcych stóp – jak zapobiegać i leczyć?

Odparzenia dziecięcych stóp – jak zapobiegać i leczyć?

Lato sprzyja powstawaniu odparzeń stóp. Zbyt zabudowane buty, do tego z nieprzepuszczającego powietrza tworzywa, powodują nadmierne pocenie, a co za tym idzie odparzenia. Jak chronić małe stopy, by nie dopuszczać do tego typu dolegliwości i jak działać, kiedy odparzenia jednak wystąpią. O tym dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Na wstępie warto podkreślić, że dziecięce stopy potrzebują specjalnego traktowania. Są bowiem zdecydowanie wrażliwsze na wszelkie niedogodności związane z panującą na zewnątrz aurą czy rodzajem butów, niż stopy osoby odrosłej. U maluchów zdecydowanie łatwiej o różnego rodzaju otarcia i odciski, czy właśnie odparzenia. Zanim więc wyjdziemy z dzieckiem na zewnątrz, zwłaszcza w upalny dzień, zapewnijmy jego stopom maksimum komfortu.

Powstawanie odparzeń stóp

Odparzenia stóp powstają wówczas, kiedy w obuwiu panuje zbyt duża wilgoć, która nie odparowuje z wnętrza butów. Dzieje się tak, kiedy buty są zbyt ciasne, co ogranicza dostęp tlenu do skóry, a do tego wytworzono je ze sztucznego materiału, który nie przepuszcza powietrza. Ubierając dziecku tego typu obuwie, możemy być pewni, że wcześniej czy później odbije się to na zdrowiu jego stóp.

Zapobieganie odparzeniom stóp

Pierwsze, co należy zrobić, by uchronić dziecko przed odparzeniem skóry stóp, to zakup profilaktycznego obuwia dla dzieci wytworzonego z naturalnych materiałów takich jak skóra, która nie tylko „oddycha”, ale też znakomicie dostosowuje się do kształtu stopy, chroniąc przed dodatkowymi podrażnieniami. Obuwie skórzane znakomicie odprowadza wilgoć i zapewnia stopom odpowiednią wentylację, dzięki temu ryzyko odparzeń spada do minimum.

Warto również wspomnieć, że z naturalnych włókien powinny być również wykonane skarpetki, jeśli mamy zamiar założyć je dziecku. Buty dla dzieci z oddychającego materiału na nic się zdadzą, jeśli owioniemy stopy malucha syntetycznym, nieprzepuszczającym powietrza materiałem.

Leczenie odparzeń stóp

Sposób postępowania w przypadku wystąpienia odparzeń na dziecięcych stopach zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości. Jeśli podrażnienia są niewielkie wystarczy zadbać o wzmożoną higienę stóp i zapewnić im więcej dopływu powietrza np. zmieniając dotychczasowe buciki na te ze skóry naturalnej.

By wspomóc i przyspieszyć leczenie odparzeń, można przygotować dziecku ziołową kąpiel dla stóp z naparu z szałwii, kory dębowej i mięty. Zadziała ona odkażająco, ukoi podrażnienia oraz zmniejszy pocenie stóp.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl