Ścieżka sensoryczna - świetny pomysł na prezent dla dziecka

Ścieżka sensoryczna - świetny pomysł na prezent na Dzień Dziecka

Ścieżka sensoryczna to edukacyjna zabawka przeznaczona do wieloaspektowego rozwoju zmysłów dziecka. Ten tor przeszkód zaprojektowany jest w taki sposób, aby stymulować dotyk, wzrok, równowagę i propriocepcję - czyli świadomość położenia własnego ciała, jednocześnie świetnie bawiąc, dzięki atrakcyjnej kolorowej formie. Oto krótka charakterystyka tej rozwojowej zabawki i argumentów, jakie stoją za jej zakupem.

Zmysły niemowląt

Nasze funkcjonowanie w środowisku jest możliwe wyłącznie dzięki zmysłom, które odbierają bodźce pochodzące z otoczenia oraz z naszego własnego ciała. Informacje te są następnie przetwarzane przez mózg, który pomaga organizmowi dobrać adekwatną reakcję.

Proces przetwarzania sensorycznego to proces uporządkowania i organizacji docierających wrażeń w sposób adaptacyjny - zapewniający przetrwanie w otaczającym świecie i pozwalający na uczenie się nowych rzeczy.

Wśród zmysłów powszechnie wymienia się smak, wzrok, węch, dotyk i słuch, ale faktycznie posiadamy jeszcze cztery nie mniej ważne zmysły: zmysł równowagi (tzw. układ przedsionkowy), znajdujący się w uchu wewnętrznym i dostarczający informacji o równowadze, grawitacji i przestrzeni; zmysl kinestetyczny (układ proprioceptywny), który przez mięśnie i stawy przekazuje informacje o położeniu i aktywności poszczególnych części ciała; zmysł temperatury oraz zmysł bólu (nocycepcja).

Harmonijny rozwój

Prawidłowy rozwój każdego ze zmysłów i ich współdziałanie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie nabywania przez dziecko wielu kluczowych umiejętności rozwojowych - od pierwszych niewprawnych prób siadania i wydawania dźwięków, przez samodzielne pierwsze kroki i słowa, aż po naukę pisania i czytania. Choć może się to wydawać zaskakujące, to właśnie aktywność ruchowa w wieku niemowlęcym stanowi dla mózgu stymulację niezbędną by stworzyć bezpieczną i pewną bazę pod późniejsze umiejętności intelektualne.

Ścieżka sensoryczna - laboratorium dla zmysłów

Ścieżka sensoryczna jest specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód, pobudzającym receptory dotykowe w stopach i dłoniach dziecka przez różnego rodzaju faktury i elementy, z których została utworzona. Maluch odczuwa i reaguje na różne - mniej i bardziej przyjemne bodźce, jednocześnie rozwijając:

  • Zmysł dotyku - uczy się odbierać i interpretować informacje odbierane przez skórę.
  • Sprawność motoryczną - nabiera wprawy w poruszaniu się po różnych typach powierzchni.
  • Równowagę - ćwiczy zmysł pozwalający na sprawne pokonywanie przeszkód zarówno na czworaka, jak i na dwóch nogach.
  • Koordynację ruchową - uczy się łączyć pracę różnych, także odległych części ciała.
  • Różnicowanie dotykowe - ćwiczy umiejętność rozpoznawania kształtów za pomocą dotyku.
  • Preferencje czuciowe - poznaje reakcje własnego ciała w odpowiedzi na zetknięcie z różnego typu obiektami.
  • Percepcję wzrokową - bogata w bodźce, kolorowa tras stymuluje wzrok, zachęcając dziecko do zabawy.
  • Planowanie ruchów - pozwala na urozmaicenie zabawy przez wprowadzenie dodatkowych wymogów co do jej pokonania np. na czworaka, na jednej nodze albo tyłem do kierunku ruchu.

Memoinfo - Twój sklep z artykułami dla dzieci

Memoinfo to internetowy sklep z bogatą ofertą wyrobów medycznych dla dzieci i dorosłych. Naszych klientów zapraszamy do zapoznania się z szerokim wyborem zdrowego obuwia dla dzieci oraz wyposażenia medycznego marki Qmed - sprawdzonego producenta przyrządów do masażu, mat i poduszek oraz przyrządów do ćwiczeń, w którego ofercie znajdziemy także akcesoria dla dzieci, w tym kolorową i atrakcyjną matę sensoryczną - idealny prezent na różne okazje!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl