Stopa płasko-koślawa – czym jest i jak je rozpoznawać?

Stopa płasko-koślawa – czym jest i jak je rozpoznawać?

Jest jedną z częściej występujących chorób związanych z budową stopy, dlatego warto uważnie obserwować swojego malucha. Stopa płasko-koślawa to schorzenie, które może prowadzić do powstania kolejnych wad postawy, np. koślawości kolan. Ponadto sama choroba może wywoływać ból nóg lub stóp, a także dużą niechęć do aktywności fizycznej. Jak rozpoznać stopę płasko-koślawą oraz co można zrobić, aby pomóc dziecku przy tym schorzeniu? Dowiedz się z poniższego wpisu.

Czym jest to stopa płasko-koślawa?

Stopa płasko-koślawa pojawia się w wyniku obniżenia sklepienia stopy, to znaczy łuku podłużnego oraz poprzecznego. W skrajnych przypadkach cała stopa może opierać się o podłoże. Jest to schorzenie bardzo niebezpieczne, ponieważ wpływa na obniżenie amortyzacji, a to z kolei powoduje, że stopa nie jest odpowiednio dostosowana do dźwigania ciężaru ciała. Właśnie dlatego osoby dotknięte tą wadą często narzekają na ból nóg i szybkie zmęczenie nawet niedługim i niewymagającym marszem.

Jakie są przyczyny stopy płasko-koślawej?

Określenie przyczyn występowania tego schorzenia jest trudne, są one bowiem często nieznane. Niektórzy lekarze utrzymują, że ma ono związek z przeciążeniem stopy lub noszeniem nieodpowiedniego obuwia, dlatego ważne jest aby od najmłodszych lat wybierać dobrej jakości buciki dla dzieci. Inni specjaliści uważają, że stopa płasko-koślawa jest wadą wrodzoną lub, że na powstawanie tego schorzenia mogą mieć wpływ słabe mięśnie nóg i stóp.

Na co zwracać uwagę u dzieci?

Dzieci, które chorują na stopę płasko-koślawą zazwyczaj wykazują mniej sprężysty chód niż rówieśnicy, wynika on z braku odpowiedniej amortyzacji. Oczywiście mogą się one uskarżać także na wspomniany już ból łydek czy stóp oraz wykazywać niechęć do aktywności. Często jednak schorzenie to występuje bezobjawowo, dlatego jako rodzice, dokładnie musimy obserwować ustawienie stóp dziecka, zwracać uwagę na to czy obuwie nie wygniata się w nienaturalny sposób oraz jak ustawione są kostki względem kolana (powinny być w tej samej osi).

Jak radzić sobie ze stopą płasko-koślawą?

Najważniejsze są ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie oraz ścięgna, a także poprawią zakres ruchu stopy. Oprócz właściwych działań korekcyjnych warto jest zakupić także buty korekcyjne dla dzieci, które stworzone są z myślą o dotkniętych wadami postawy maluchach. Najważniejsze jest, aby podjąć działanie, ponieważ bierność może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl