Stopa wydrążona – objawy i leczenie

Stopa wydrążona – objawy i leczenie

Jakie są przyczyny stopy wydrążonej?

Stopa wydrążona to kolejne schorzenie dziecięcych stóp. Objawia się przesadnym wysklepieniem środkowej części podeszwy, wyższym podbiciem oraz skróceniem samej stopy. Często bywa deformacją towarzysząca innym schorzeniom, ale jego najpopularniejszą przyczyną jest źle dobrane obuwie. Poznaj szczegóły tej dziecięcej przypadłości.

Stopa wydrążona – przyczyny

Stopa wydrążona to dolegliwość, która jest częstym objawem zwyrodnienia dolnego odcinka rdzenia kręgowego powodującego zaburzenia równowagi mięśniowej w stopie. Ponadto zauważa się je u dzieci porażeniem mózgowym oraz niedowładami spastycznymi. Stanowi często objaw różnego rodzaju chorób neurologicznych oraz dolegliwości mięśniowych. Najczęściej jednak dotyka dzieci, które długotrwale chodziły w źle dobranym obuwiu. Stąd tak ważne jest odpowiednie dopasowanie bucików do dziecięcej stopy. Zapobiegnie to rozwojowi nie tylko tej wady, ale również innych.

Na wykształcenie się stopy wydrążonej najbardziej narożne są pociechy w okresach tzw. skoków wzrostowych, czyli w okolicach 10 – 14 roku życia. Objawem, który powinien zwrócić uwagę rodzica jest nieustanne podwinięcie palców stóp u dziecka, nawet gdy nie ma takiej konieczności. Latorośl może też skarżyć się na ból podeszwy.

Stopa wydrążona – objawy

W schorzeniu obserwujemy nienaturalne skrócenie stopy, wyższe podbicie oraz wysklepienie środkowej części podeszwy. Dodatkowo dziecko może skarżyć się na skurcze rozcięgna podeszwowego, a także mięśni zginaczy krótkich. Ponadto obserwuje się nieneutralne zgięcie palców oraz odciski na podbiciu. Zwieńczeniem objawów jest ból w stopie, a nawet trudności z poruszaniem się. Dziecko będzie też nierównomiernie wycierać podeszwy butów.

Stopa wydrążona – diagnoza i leczenie

Jeśli zauważymy wyżej opisane objawy, warto wybrać się z dzieckiem do ortopedy. Lekarz zbada stopę pociechy i zaleci odpowiednie postępowanie. Zazwyczaj wystarczają zabiegi fizjoterapeutyczne oraz zastosowanie ćwiczeń korekcyjnych. Jeśli przyczyną schorzenia były źle dobrane buty, trzeba je koniecznie zmienić. Najlepiej postawić na obuwie profilaktyczne, które wesprze prawidłowy rozwój stopy. W skrajnych przypadkach konieczne będzie zastosowanie butów ortopedycznych lub specjalistycznych wkładek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl