Wpływ ćwiczeń korekcyjnych na prawidłową postawę ciała i zdrowie stóp dziecka

Wpływ ćwiczeń korekcyjnych na prawidłową postawę ciała i zdrowie stóp dziecka

Gdy już znamy diagnozę i planujemy wdrożyć w rutynę naszego dziecka terapeutyczną aktywność fizyczną, możemy wybrać spośród dwóch rodzajów ćwiczeń korekcyjnych:

  • ćwiczenia w wodzie - gimnastyka oraz pływanie
  • ćwiczenia standardowe - wykonywane na macie do ćwiczeń

To, na jaki rodzaj aktywności wybierzemy, zależy od predyspozycji i wieku  dziecka, możliwości finansowych opiekuna, ilości wolnego czasu i dostępności basenów w najbliższej okolicy. Jeśli dysponujemy chwilą w ciągu dnia, którą możemy przeznaczyć na wykonywanie ćwiczeń wraz z dzieckiem oraz możemy wydzielić w domu specjalną strefę, przyjazną leczeniu wad postawy, śmiało możemy się zdecydować na wykonywanie terapii ruchowej w zaciszu domowym. 

Jakie efekty dają systematycznie wykonywane ćwiczenia korekcyjne?

Podstawą do uzyskania zadowalających efektów jest systematyczność i odpowiednia technika. Na początku przygody dziecka z gimnastyką korekcyjną warto poświęcić mu chwilę na pokazanie zaleconych przez terapeutę ćwiczeń - zaangażowanie opiekuna w ten proces z pewnością zachęci podopiecznego do aktywności. W razie jakichkolwiek wątpliwości - np. czy dziecko odpowiednio wykonuje dane zadanie, czy używa dobrze dobranego sprzętu - należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Regularne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych owocuje skorygowaniem wady postawy w znacznym stopniu, wzmocnieniem mięśni grzbietu i brzucha - odpowiadających za utrzymanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji - oraz w przypadku wad stóp możliwe jest wypracowanie łukowatego sklepienia (niwelacja płaskostopia), zapobieganie haluksowi (zwiększenie siły mięśni zginających i odwodzących paluch), nauka właściwej postawy stopy w czasie chodzenia (eliminacja złego wzorca obciążenia stopy, nabytego podczas nauki chodzenia). 

Jakie ćwiczenia są zalecane dla poprawy postawy ciała dziecka?

Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i grzbietu. Oto niektóre z nich:

Jak wykonać to ćwiczenie?

Dziecko unosi w górę zgięte kończyny dolne tak, by widzieć swoje stopy, następnie kładzie ręce na kolana i „siłuje się” z kolanami. Napina izometrycznie mięśnie brzucha i wciska lędźwie w podłoże. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być wciśnięty w podłogę, nie może się unosić.

Ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni kulszowo-goleniowych

Rozciąganie tych partii mięśniowych jest zalecane, aby zapobiegać dyskopatii lędźwiowej (najczęściej objawiającej się w nieco dalszych latach życia). Mimo że to diagnoza rzadko stawiana dzieciom i młodzieży, istnieje ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Trwały przykurcz mięśni kulszowo-goleniowych skutkuje problemami z wykorzystaniem pełnego zakresu ruchu miednicy przy wykonywaniu skłonu do przodu i zwiększeniem ciśnienia śródkręgowego. 

Jak wykonać to ćwiczenie?

Dziecko trzymając szarfę przechodzi do leżenia tyłem z uniesioną prostą w kolanie nogą. Zakres ruchu uzależniony jest od długości mięśni kulszowo –goleniowych. Dążymy do tego by dziecko uniosło prostą nogę w stawie kolanowym do kąta 80º – 90º.

Jak wykonać to ćwiczenie?

Dziecko trzymając szarfę przechodzi do leżenia tyłem z uniesionymi, prostymi w kolanie nogami. Zakres ruchu uzależniony jest od długości mięśni kulszowo –goleniowych. Wytrzymuje w tej pozycji 5 -10s. Dążymy do tego by dziecko uniosło nogi proste w stawach kolanowym do kąta 80º – 90º. Miednica nie powinna się odrywać od podłogi.

Ćwiczenia dedykowane wadom stóp - problemy z wysklepieniem i złym obciążeniem stóp

Prezentujemy przykładowe ćwiczenia korygujące, przyczyniające się do wykształcenia prawidłowego wysklepienia i nauki właściwego obciążenia stóp.

 

Jaki ruch należy wykonywać?

Uczymy dziecko trójpunktowego podparcia stopy poprzez umieszczenie karteczek pod 1 i 5 głową kości śródstopia oraz po zewnętrznej stronie pięty. Istotnym elementem ćwiczenia jest to by dziecko miało kolano ustawione nad stopą (kolano patrzy na stopę) Dziecko ma za zadanie utrzymać wszystkie 3 karteczki i nie pozwolić jej wyciągnąć.

Jak wykonywać to ćwiczenie?

Wciskając stopę w podłoże, rolujemy stopy.

Specjalistyczne sprzęty wspomagające wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych u dzieci

Specjalistyczne sprzęty dedykowane ćwiczeniom korekcyjnym okazują się być bardzo pomocne w codziennej gimnastyce -  odpowiednio wyprofilowane i stosowane zgodnie z przeznaczeniem znacząco wpływają na pobudzenie mięśni do pracy i ułatwiają wykonanie ćwiczenia we właściwy sposób, co przekłada się na zwiększenie komfortu dziecka. Dodatkowo, kolorowe elementy zachęcają do aktywności i dążenia do założonego celu. 

Podstawowym sprzętem jest mata do ćwiczeń Qmed Baby Yoga Memo - łatwa w czyszczeniu, o optymalnych wymiarach. W ofercie sklepu Memoinfo można znaleźć kolorową matę wykonaną z łatwego w utrzymaniu czystości PCV, która świetnie sprawdzi się do zarówno tych bardziej statycznych, jak i tych dynamicznych ćwiczeń. 

Warte uwagi są także niewielkie sprzęty, np. piłki rehabilitacyjne, które można wykorzystać do ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha. Do redukcji wad postawy u dzieci poleca się dmuchaną piłkę o średnicy 25 cm, która dzięki niewielkim rozmiarom dobrze dopasowuje się do dziecięcej sylwetki.  

Praca nad korekcją wad stóp i kręgosłupa wymagają wsparcia przez taśmy Exercise Band i półkule sensoryczne

Taśmy świetnie sprawdzą się jako przyrząd do ćwiczeń m. in. skupiających się na wzmocnieniu obręczy barkowej oraz redukcji przykurczu mięśni mięśni kulszowo - goleniowych, których dysfunkcja wpływa na niewłaściwą postawę ciała. 

Półkule sensoryczne, tzw. jeżyki przydadzą się do pracy nad wadami stóp - w tym niewłaściwego wysklepienia. Te sprzęty nie tylko wspomogą walkę o zdrowe stopy, ale także pobudzą mięśnie i usprawnią przepływ limfy w dolnych partiach ciała. 

Rozpoczynając przygodę z gimnastyką korekcyjną, warto przemyśleć zakup dodatkowego sprzętu do ćwiczeń. Ta niewielka inwestycja może znacząco wpłynąć na osiągane efekty i przyczynić się do szybszej redukcji wad postawy i stóp. 

Wszystkie wymienione i więcej, znajdziesz w sklepie online Memo. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl