Zdrowy but - jaka jest jego budowa?

Zdrowy but - jaka jest jego budowa?

Schorzenia stóp coraz częściej dotykają dzieci - należy pamiętać, że wady budowy stopy nie powstają z dnia na dzień, a deformacja kości i mięśni to długotrwały i wieloetapowy proces. 

Przyczyny schorzeń

Wpływ na pojawienie się wad ma niewłaściwe ułożenie stopy w trakcie stawiania pierwszych kroków, czy także przyśpieszona nauka chodzenia - zbyt wczesna pionizacja i rozpoczęcie chodzenia przez dziecko z nieprzygotowanym odpowiednio do tego układem mięśniowo-więzadłowym może być przyczyną zaburzeń postawy ciała i stóp. Dlatego ważne jest, aby pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie oraz wykształcenie optymalnego ułożenia stóp i postury. 

Dodatkowym czynnikiem odpowiadającym za schorzenia tej części ciała jest ograniczanie aktywności ciała - zwłaszcza dolnych kończyn. Aby mięśnie stóp rozwijały się prawidłowo, ważne jest niekrępowanie ruchów niemowlęcia przez zbyt ciasne skarpetki, szpiczasto zakończone śpioszki czy zbędne na tym etapie rozwoju buty. Pozostawienie pełnej swobody ruchowej stopom i palcom umożliwia prawidłowy rozwój mięśni stóp, decydujący o ich kształcie i budowie. 

Budowa zdrowego buta

Na rynku dostępnych jest wiele modeli butów zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Z roku na rok zmieniają się trendy obuwnicze, modne kolory i wzory. Jedno pozostaje bez zmian - dbałość o wygodę użytkowania i zdrowie stóp. Czym kierować się w trakcie zakupów? Jak zbudowany jest idealny but dziecięcy? 

Poza oczywistym kryterium jakim jest odpowiedni rozmiar obuwia, należy kierować się także jego budową i zastosowanymi komponentami, które będą wspierać stopę podczas codziennego użytkowania oraz dbać o jej prawidłową postawę i rozwój mięśni u małych odkrywców. 

  • Zapiętek - sztywny zapiętek zapobiega deformacjom stóp, ustawiony prostopadle do podstawy buta utrzymuje stopę w prawidłowej pozycji, od wewnątrz wyściełany miękką podszewką z naturalnej skóry, która niweluje nacisk sztywnego zapiętka na miękką piętę dziecka; umożliwia zastosowanie wkładki korekcyjnej. 
  • Kołnierz - wypełniony miękką pianką, eliminuje ewentualne uciski i zapobiega obtarciom. 
  • Obcas Thomasa - zapewnia minimalne uniesienie stopy od strony wewnętrznej - co jest standardem w profilaktyce i leczeniu koślawości stóp. 
  • Podeszwa - diagnostyczna, lekka, elastyczna i sprężysta w miejscu zginania, tzw. „balu stopy”, posiada fizjologiczny kształt, antypoślizgowa, szeroka w okolicy palców.
  • Wnętrze - płaska wyściółka wykonana z naturalnej skóry, mobilizuje mięśnie stopy do pracy przy stopie zdrowej oraz umożliwia zastosowanie odpowiedniej wkładki w przypadku problemów ze stopami.
  • Cholewka - wykonana z naturalnych, miękkich skór, odpowiednio dopasowana do budowy stopy, dzięki swojej konstrukcji przewiewna, dzięki zapięciom na rzepy umożliwia dokładne dopasowanie do tęgości stopy. 

Obuwie profilaktyczno- diagnostyczne Memo

Buty dziecięce Memo powstały z myślą o prawidłowym rozwoju mięśni i kości stóp oraz zachowaniu odpowiedniej fizjologii ruchu. Jest to możliwe dzięki opatentowanej ścieralnej podeszwie z wydzielonymi strefami. Zwiększony nacisk i nadmierne starcie poza strefą normy sygnalizują zagrożenie wadą lub chorobą stóp i/lub kolan. Jest to znak, że należy zgłosić się do lekarza i rozpocząć korekcję postawy stopy poprzez:

  • korzystanie z pomarańczowych lub szarych wkładek Memo
  • wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych
  • noszenie zdrowych butów

Badania przeprowadzone w latach 2009-2010 jasno pokazują, że po 9 miesiącach łączonej terapii polegającej na stosowaniu odpowiedniego obuwia i wkładek oraz ćwiczeniach korekcyjnych zmniejszyła się dysproporcja nacisku przodostopia prawego i lewego oraz uwydatniło się wysklepienie stopy. Zauważono również znaczną poprawę postawy ciała i zwiększenie siły mięśni brzucha odpowiadających za właściwą posturę.

Zapraszamy do sklepu Memo, gdzie zapewniamy zdrowe buty dla dzieci, jakościowe wkładki i wiele innych udogodnień dla Twoich nóg. W przypadku wady oprócz wkładki konieczne są także ćwiczenia korekcyjne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl