Zdrowy kręgosłup Twojego dziecka

Zdrowy kręgosłup Twojego dziecka

Dziecięcy kręgosłup – jak o niego dbać?

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała. Prawidłowo ułożony, otoczony silnymi mięśniami gwarantuje stabilne podparcie dla całego ciała. Jego wady potrafią przysporzyć sporo problemów zdrowotnych, a na starość skutecznie ograniczyć nasze funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swój kręgosłup już od najmłodszych lat. Jak to zrobić? O tym w dzisiejszym artykule.

Okres niemowlęctwa

Moment tuż po urodzeniu oraz pierwsze tygodnie życia to najtrudniejszy okres dla naszego kręgosłupa. Dziecko bowiem przebywające do tej pory w brzuchu mamy utrzymywało plecy w kształcie litery C. Po porodzie natomiast rozpoczyna się powolny proces tworzenia się kształtu „podwójnego S”, docelowego ustawienia kręgosłupa, które zapewni dziecku prawidłową postawę na całe życie. Nie objedzie się tutaj bez pomocy rodziców. By wspomóc naturalny proces kształtowania się kręgosłupa, trzeba pamiętać, by regularnie zmieniać pozycję dziecku. Nie powinno ono zbyt długo leżeć na brzuchu czy plecach. Równie ważna jest odpowiednia twardość materaca. Pamiętajmy, by w tym okresie nie wkładać dziecku poduszki do łóżeczka i ubierać je do spania w niekrępujące ruchów ubranka.

Należy także unikać przyspieszania rozwoju ruchowego dziecka. Nie sadzajmy pociechy, kiedy jej układ ruchowy nie jest jeszcze gotowy na takie obciążenie. Nie przymuszajmy też dziecka do chodzenia. Maluch stanie na nogi w swoim czasie, nie ma potrzeby przyspieszać tego momentu, bo to tylko negatywnie dobije się na jego zdrowiu. Warto przy okazji wspomnieć o chodziku, z którego powinno się zupełnie zrezygnować, gdyż jego używanie grozi wykształceniem u dziecka negatywnych nawyków ruchowych, które potem trudno będzie wyplenić.

Pierwsze kroki

W kształtowaniu się prawidłowej postawy kręgosłupa bardzo ważne są stopy. To one stanowią stabilną podporę dla całego ciała, a ich wady z czasem przenoszą się wyżej na kolana, biodra i w końcu na plecy. By temu zapobiec, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Początkowe kroki maluch powinien stawiać samodzielnie w zaciszu domowego ogniska. Dopiero, gdy opanuje tę sztukę i zacznie samodzielnie wychodzić na dwór, warto zainwestować w dobrej jakości obuwie dla dziecka. Najlepiej sięgnąć po buty zdrowotne, które wesprą rozwój młodej stopy i odpowiednio ją ukształtują, chroniąc przed powstawaniem wad.

Pamiętajmy również, że jeśli lekarz lub fizjoterapeuta wyraźnie nie zalecił dziecku chodzenia w butach ortopedycznych czy stosowania specjalnych wkładek, nie sięgajmy po nie na własną rękę. To przyniesie maluchowi więcej szkody niż pożytku.

Dieta i wysiłek fizyczny

Do prawidłowego rozwoju układu kostno – stawowego, w tym kręgosłupa niezbędna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna obfitować w witaminę D3, C, wapń, magnez, kolagen i niezbędne kwasy tłuszczowe. Składniki te budują silne i mocne kości i dbają prawidłowy wzrost dzieci.

Równie ważnym aspektem jest regularna aktywności fizyczna. Nie powinna być nadmierna, by nie przeciążać stawów i mięśni. Idealnym wyborem dla kręgosłupa będzie pływanie lub specjalna gimnastyka.

Odpowiednie miejsce do nauki

Kiedy maluch zacznie chodzić do szkoły, dobrze zadbać o ergonomię miejsca do nauki. Wybierzcie odpowiednio dopasowane biurko oraz krzesło, które odpowiednio wesprze kręgosłup. Bardzo istotne jest prawidłowe ustawienie wysokości. Jeśli dziecko korzysta z komputera, także trzeba zatroszczyć się o odpowiednią wysokość monitora i miejsce na łokcie na blacie czy odległość ekranu od oczu.

Zainwestujcie też w dobry jakościowo plecak z szerokimi szelkami i usztywnieniem od strony pleców. Pamiętajcie, by nie pozwalać dziecku nosić zbyt dużej ilości książek na raz.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl