Źle dobrane buty dla dziecka – czym to grozi?

Źle dobrane buty dla dziecka – czym to grozi?

Wybór bucików dla dziecka? – Tych błędów nie popełniaj!

Odpowiednie dopasowanie obuwia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, że noszenie źle dobranych butów grozi poważnymi konsekwencjami, nie tylko dla dziecięcych stóp, ale całego narządu ruchu. Pamiętaj, że deformacje powstałe w okresie dzieciństwa rzutują na cały układ kostno-stawowy dorosłego człowieka. Warto więc zadbać, by buty dla dziecka były idealnie dopasowane. Sprawdź czym grozi niedopatrzenie.

Za mały rozmiar

Zbyt małe buciki powodują obijanie się czubków palców stóp o przód buta. Może to wywoływać otarcia, ból i powstawanie odcisków. W dłuższej perspektywie noszenie za małych butów przyczynia się do wykoślawiania palucha oraz tworzenia się tzw. palców młoteczkowatych.

Za duży rozmiar

Noszenie zbyt dużych butów również wpływa negatywnie na stopy dziecka. Obuwie nie trzyma się stopy tak jak powinno, ześlizguje się, a to grozi upadkiem i kontuzją.

Buciki zbyt ciasne

Dobre na długość, ale wąskie obuwie również nie wpływa korzystnie na dziecięcą stopę. Ściśnięte nóżki mają utrudniony dopływ krwi, co może powodować opuchliznę i obrzęki. Taki but zwiększa też ryzyko powstawania modzeli oraz deformuje stopę.

Obuwie z wąskim czubkiem

Buty z wąskim czubkiem nie są polecane nikomu. Taki kształt obuwia nie sprzyja fizjologicznej pozycji palców stóp. Wykoślawia je, wywołuje odciski, otarcia, a nawet może stać się przyczyną szpotawości stóp i palców młoteczkowatych.

Niski czubek

Czubek buta skierowany do dołu zaburza fizjologie chodu. Po zgięciu palców idą one bowiem automatycznie do góry, natomiast bariera stworzona przez but uniemożliwia ten ruch, co może podawać ból, dyskomfort i otarcia.

Obuwie z wadami fabrycznymi

Źle wykonane obuwie utrudnia chodzenie i wywołuje dyskomfort. Jeśli tego w porę nie zauważymy, naszemu dziecku grozi rozwój różnego rodzaju wad stóp w zależności od rodzaju usterki. Nie kupujmy więc pierwszych lepszych butów nieznanych marek, a postawmy na renomowanych producentów, którzy mogą pochwalić się wysoką jakością swoich wyrobów.

Zbyt śliska lub sztywna podeszwa

Śliska podeszwa może przyczyniać się do upadków. Powinniśmy jej unikać zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy deszcze, śnieg i mróz sprzyjają powstawaniu śliskiej nawierzchni. Z kolei buciki ze zbyt sztywną podeszwą będą utrudniać dziecku chodzenie, nie pozwalając na naturalne zginanie się stóp. Łatwo zaobserwować, kiedy podeszwa jest zbyt sztywna, gdyż wówczas dziecka zaczyna człapać jak kaczka. Długotrwałe chodzenie w takim obuwiu stwarza ryzyko powstania trwałej wady stóp.

Nieprawidłowy zapiętek

Zapiętek może być zarówno zbyt sztywny, jak i zbyt elastyczny. Nadmierna sztywność w tym elemencie buta wymusza nienaturalny brak ruchomości w stawie skokowym. Z kolei zbytnia elastyczność i nie zapewnia stabilność w stawie skokowym, co grozi rozwojem szpotawości.

Buty używane

Mimo tego, że wszędzie odradza się kupowania dziecku używanych butów, rodzice wciąż bagatelizują tę zasadę. To duży błąd, nawet buty po starszym bracie lub siostrze, mogą negatywnie wpłynąć na rozwój stóp kolejnej pociechy. Obuwie noszone jest bowiem wyprofilowane do stóp tylko jednej osoby – ich właściciela. Długotrwałe chodzenie w takim obuwiu wymusza więc nienaturalny chód, niezgodny z fizjologią stóp konkretnej pociechy. Nie oszczędzajmy więc na bucikach dla dziecka. Postawmy na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość wykonania butów zgodnie z zaleceniami lekarzy i ortopedów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl